- today
- perm_identity wpis firmowy
- label News
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 3323 odwiedzin
Niewiele gatunków zwierząt dałoby radę przetrwać w górzystych rejonach Nowej Zelandii. Panują tam wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne połączone z wysoką amplitudą wahań temperatury. W lecie termometry wskazują ponad 40°C, podczas gdy zimą słupki rtęci spadają poniżej -20°C. Do tych pogodowych ekstremów w toku ewolucji znakomicie przystosowały się merynosy, które należą do największych i najstarszych gatunków owiec na świecie.
Merynos - wełna do zadań specjalnych
Natura zadbała, by zwierzęta mogły przetrwać w mało przyjaznych dla życia warunkach i obdarzyła je wyjątkową okrywą włosową. Wełna merynosów jest gęsta, ale jednocześnie jej włókna są bardzo delikatne. Runo idealnie chroni zarówno przed niskimi, jak i wysokim temperaturami, a do tego ma całe mnóstwo innych zalet. Dzięki temu, że wełna merino jest wyjątkowo cienka, bez problemu można ją łączyć z innymi włóknami uzyskując w ten sposób dodatkowe walory użytkowe. Domieszki poliestru, nylonu, czy elastanu powodują, że skarpety z wełny merynosów są bardziej elastyczne, wytrzymałe i lepiej odparowują wilgoć.
Skarpety z merynosa dla aktywnego taty
Tak to już jest, że wraz z intensywnym wysiłkiem fizycznym zwykle pojawia się pot. Z tym kłopotem skarpety z merynosa radzą sobie wyśmienicie. Tajemnica tkwi w budowie włosa, który ma łuskowatą strukturę wchłaniającą wilgoć. Wełna merynosów bez problemu kumuluje wodę stanowiącą do 35% jej własnej masy i dzięki temu nawet jeśli nasze skarpety odrobinkę zamokną nie będzie to miało wpływu na komfort użytkowania, a my nadal będziemy mieli uczucie suchych stóp.
Warto wspomnieć o warstwie naturalnego impregnatu czyli lanoliny. Powoduje ona, że skarpetki merino są praktycznie plamoodporne. Kolejną zaletę merynosów szczególnie docenimy podczas górskich wojaży, kiedy to nasze stopy wiele godzin spędzają w obuwiu. Nawet jeśli zdarzy się tak, że przez kilka dni nie będzie możliwości zrobienia małej przepierki, a my będziemy korzystać z tej samej pary skarpet to wciąż po wyciągnięciu stóp z butów nie wyczujemy przykrego zapachu. Jest to efekt antybakteryjnych właściwości wełny, która ma cechę przeciwdziałania namnażaniu się bakterii.
Dla mamy ceniącej delikatność
Wielu osobom ubrania z wełny kojarzą się z czymś co "gryzie". Właśnie to mało przyjemne uczucie dość skutecznie zniechęcało kiedyś do zakupu produktów wykonanych z tego szlachetnego surowca. Szczególnie nielubiane były swetry, szaliki i oczywiście skarpety.
Dlaczego wełna drapie i czy musi tak być?
Można by zaryzykować stwierdzenie, że taka już jej uroda, ale to nie do końca prawda, bo wełna wełnie nie równa, a samo słowo odnosi się ogólnie do włókna pozyskiwanego z sierści zwierząt. Najważniejszymi "dostawcami" wełny są oczywiście owce. Grubość i jakość runa jest w dużym stopniu zależna od klimatu, w którym zwierzę żyje. Im grubszy wełniany włos, tym bardziej szorstka w dotyku wełna. Parametry włosia merynosów mieszczą się w przedziale od 12 do 25 mikronów, a wełniane włókno o grubości 20 – 22 mikronów jest przez większość ludzi oceniane jako miękkie i miłe w dotyku. Tak więc jeżeli chodzi o drapanie to większości z nas odzież merino przypadnie do gustu.
Bez obaw zatem!
Skarpety nie będą drażniły skóry, a ich dodatkowe walory np. antybakteryjność i biodegradowalność będą tylko przysłowiową kropką nad i przy podjęciu decyzji o zakupie.
Dla szczęśliwego dziecka
Głowa i stopy to części ciała, które mają duże znaczenie w utrzymaniu właściwej ciepłoty ciała, dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane czapki i skarpety. Szczególnie istotne jest to u noworodków i małych dzieci, które w większym stopniu są narażone na skutki zmian temperatury. Można to wyjaśnić względnie dużą powierzchnią skóry w stosunku do masy ciała, a zatem dużą powierzchnią pochłaniania lub utraty ciepła.
Wełna merynosów utrzymuje ciepłotę ciała w stałym i komfortowym zakresie. Skarpety z niej wykonane zimą grzeją, a latem izolują od upału ponieważ runo wykazuje minimalną przewodnością cieplną. Im cieńsze włókno i gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna.
Jeśli powyższe informacje rozwiały wasze wątpliwości, co do decyzji o zakupie skarpet z merynosa to koniecznie pamiętajcie jeszcze o jednej istotnej sprawie. Skarpety mają różną grubość i w zależności od tego czy chcecie używać ich jedynie zimą, czy ma to być zakup bardziej uniwersalny warto zapytać sprzedawcę i wybrać te najcieńsze, aby być w 100% zadowolonym z wyboru.
Polecamy naszą NOWOŚĆ - RAJSTOPY DAMSKIE Z WEŁNY MERINO